Results

Farsley Flyer
9th August 2017
 Provisional Results 
Ledsham Leap
The Chequers Inn 5th July 2017
 Individual Results 
Bardsey Bound
The Bingley Arms 7th June 2017
Provisional Results on Facebook
 
Sicklinghall Stride
The Scotts Arms 17th August 2016
 Individual Results Team Statistics
Horsforth Hurtle
The Old Ball 27th July 2016
 Individual Results Team Statistics
Pudsey Pelt
The Bankhouse Inn 22nd June 2016
 Individual Results Team Statistics
Carlton Canter
The Royalty Inn 25th May 2016
 Individual Results
 Team Statistics
Abbey Christmas
Abbey Inn 28th December 2015
 Individual Results Team Statistics
Sicklinghall Sizzler
Scott's Arms 26th August 2015
 Individual Results Team Statistics
Bardsey Blast
Bingley Arms, 29th July 2015
 Individual Results Team Statistics
Rawdon Ranger
Emmott Arms, 24th June 2015
 Individual Results Team Statistics
Ay Up In Eccup
New Inn, Eccup, 13th May 2015
 Individual Results Team Statistics
Hot Cross Run 2015
Shoulder of Mutton, Kirkby Overblow, 3rd April 2015
 Individual Results Team Statistics
Resolution Rush 2
The Bay Horse, Meanwood, 4th January 2015
 Individual Results Team Statistics
Linton Lollop
The Windmill Inn, Linton, 13th August 2014
 Individual Results Team Statistics
Thorner Fox
The Fox Inn, Thorner, 16th July 2014
 Individual Results Team Statistics
Bramhope Ramble
The Fox & Hounds, Bramhope, 18th June 2014
 Individual Results Team Statistics
Maypole Meander
The Gascoigne Arms, Barwick-In-Elmet, 28th May 2014
 Individual Results Team Statistics
Hot Cross Run 2014
Star & Garter, Kirkby Overblow, 18th April 2014
 Individual Results Team Statistics
Resolution Rush
The Bay Horse, Meanwood, 5th January 2014
 Individual Results Team Statistics



 

The Shadwell Shuffle Trail Race, 6 miles, Red Lion Pub. Sunday 13 October 2013.

Conditions - Perfect drizzle

    1st Male: Richard Foster (Abbey Runners)                         1st Female: Rachel Mackie / Sarah Grant (Abbey Runners)

    2nd Male: Rav Panesar / Joel Giddings (Valley Striders)    2nd Female: Ruth Dorrington (Abbey Runners)

    3rd Male: Sean MacCarthy (Abbey Runners)                      3rd Female: Julie Bucknell (Wetherby Runners)

                                                                                                       

    Team Award: Roundhay Runners 


Click For Race Report & Photos


  Individual Results

Runner

M/F

Club

Start Time

Finish Time

Race Time


Richard Foster

M

Abbey Runners

11:39:01

12:23:25

00:44:24

1st Male

Rav Panesar

M

Valley Striders

11:19:45

12:05:33

00:45:48

Joint 2nd Male

Joel Giddings

M

Valley Striders

11:19:45

12:05:33

00:45:48

Joint 2nd Male

Sean MacCarthy

M

Abbey Runners

11:20:07

12:06:04

00:45:57

3rd Male

Geoffrey McMullan

M

Roundhay Runners

11:37:57

12:24:54

00:46:57


Ian Sanderson

M

Valley Striders

11:19:45

12:06:47

00:47:02


Jack Verity

M

Saltaire Striders

11:20:32

12:07:41

00:47:09


Rachel Mackie

F

Abbey Runners

11:08:59

11:56:30

00:47:31

Joint 1st Female

Sarah Grant

F

Abbey Runners

11:08:59

11:56:30

00:47:31

Joint 1st Female

Mike Furby

M

Valley Striders

11:17:50

12:05:36

00:47:46


Leroy Sutton

M

Valley Striders

11:07:58

11:56:24

00:48:26


Ruth Dorrington

F

Abbey Runners

11:18:07

12:06:41

00:48:34

2nd Female

Duncan Clark

M

Abbey Runners

11:04:52

11:55:57

00:51:06


Terry Gilfillan

M

Unattached

11:05:19

11:57:52

00:52:33


Julie Bucknell

F

Wetherby Runners

11:13:48

12:10:46

00:56:58

3rd Female

Dave Tait

M

Dark Peak

11:31:38

12:28:51

00:57:13


Liz Casey

F

Abbey Runners

11:08:59

12:06:53

00:57:54


Ian Rayner

M

Unattached

11:02:58

12:01:03

00:58:04


Andy Dodman

M

Unattached

11:02:19

12:02:21

01:00:02


Gary Butterfield

M

Roundhay Runners

11:02:19

12:02:21

01:00:02


Maxine Russell

F

Unattached

11:02:19

12:02:21

01:00:02


Xavier Archbold

M

Unattached

11:02:19

12:02:21

01:00:02


Martin Horbury

M

St Theresa's AC

11:59:31

13:03:02

01:03:31


Martin Browne

M

Abbey Runners

11:32:56

12:40:05

01:07:09


Lynn Taylor

F

Abbey Runners

11:32:56

12:40:05

01:07:09


Andy Wicks

M

Abbey Runners

11:32:56

12:40:05

01:07:09


John Brooksbank

M

Abbey Runners

11:00:54

12:08:49

01:07:55


Jane Hallam

F

Abbey Runners

11:00:54

12:08:49

01:07:55


Philippa Normington

F

Wetherby Runners

11:11:26

12:21:48

01:10:21


Christine Clubbs

F

Wetherby Runners

11:11:26

12:21:48

01:10:21


Becky Murray

F

Valley Striders

11:02:38

12:15:07

01:12:30


Richard Clough

M

Valley Striders

11:02:38

12:15:07

01:12:30


Elaine Craigs

F

Valley Striders

11:02:38

12:15:07

01:12:30


Tony Haygarth

M

Valley Striders

11:02:26

12:15:13

01:12:47


Jan Rayner

F

Unattached

11:02:58

12:18:48

01:15:50


Karen Chadwick

F

Unattached

11:02:58

12:18:49

01:15:51



Club Results & Statistics

Club

Runners Competing

Cumulative Time

Average Time

Abbey Runners

12

11:20:14

00:56:41

Dark Peak

1

00:57:13

00:57:13

Roundhay Runners *

2

01:46:59

00:53:29

Saltaire Striders

1

00:47:09

00:47:09

St Theresa's AC

1

01:03:31

01:03:31

Valley Striders

9

08:45:05

00:58:21

Wetherby Runners

3

03:17:41

01:05:54

Unattached Runners

7

N/A

N/A





    * Roundhay Runners win the team award, sorry Saltaire more than 1 needed for a team.
The Fox Trail Race, Thorner. Sunday 5 May 2013.

 

Congratulations to all runners! The results are in!

    1st Male: Sean MacCarthy (Abbey Runners)         1st Female: Ruth Dorrington (Abbey Runners)

    2nd Male: Andy Wicks (Abbey Runners)                2nd Female: Sharon Woodruff (Abbey Runners)

    3rd Male: Dave Tait (Dark Peak Fell Runners)       3rd Female(s): A Joint Effort From Wetherby Runners

                                                                                                           Jacky Darley

                                                                                                           Christine Clubbs

                                                                                                           Claire Robinson

                                                                                                           Andrea Normington 

Honours to Dark Peak for achieving the lowest average club time (although with only one fast runner!)

 

   Individual Results







.

RunnerM/FClubStart TimeFinish TimeRace Time

.

Sean MacCarthyMAbbey Runners11:32:0012:22:1500:50:15
1st Male

.

Ruth DorringtonFAbbey Runners11:29:5712:23:0200:53:05
1st Female

.

Sharon WoodruffFAbbey Runners12:16:0413:15:0900:59:04
2nd Female

.

Andy WicksMAbbey Runners12:16:0413:15:0900:59:04
2nd Male

.

Dave TaitMDark Peak Fell Runners
11:30:2012:31:4501:01:25
3rd Male

.

Jacky DarleyFWetherby Runners
11:08:1712:17:1401:08:56
Joint 3rd Female

.

Christine ClubbsFWetherby Runners
11:08:1712:17:1401:08:56
Joint 3rd Female

.

Claire RobinsonFWetherby Runners
11:08:1712:17:1501:08:56
Joint 3rd Female

.

Andrea NormingtonFWetherby Runners
11:08:1712:17:1601:08:56
Joint 3rd Female

.

Sarah ColbertFSpringfield Striders (Essex)10:42:0012:18:1801:36:18
1st Essex Girl

.

Malcolm SavageMSpringfield Striders (Essex)10:42:0012:18:1801:36:18
1st Essex Boy

.

Chloe HudsonFValley Striders10:49:0012:35:4001:46:40
A trail blazer who found new trails

.

John WardMAbbey Runners11:26:1213:13:1801:47:05
It was a bridge too far for John!

Club Results & Statistics






.

ClubRunners Competing
Cumulative Time
AverageTime

.

Dark Peak Fell Runners
1
1:01.251:01.25

.

Abbey Runners
5
5:28.341:05.37

.

Wetherby Runners
4
1:08.561:08.56

.

Springfield Striders (Essex)
2
1:36.181:36.18

.

Valley Striders
1
01:46.4001:46.40